Mezunlarımız ile Sohbet – İrem Özçelik

İrem Özçelik

Dünya Dans Merkezinden mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki hayatlarına balenin onlara kattığı disiplinli çalışma yetisi ile devam edeceklerini ve bu durumu her zaman avantaja çevirebileceklerini biliyoruz. Biz onların gelişimine bire bir şahit olduk ama birde onların ağzından dinlemeniz için mezun öğrencilerimiz ile keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Bugün başarılı birer balerin olan gururumuz öğrencilerimiz sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Sizlerle paylaşıyoruz

1. Dünya Dans Merkezinde bale eğitimine ne zaman ve nasıl başladınız?

2008 yılında bale eğitimine başladım. Cepa AVM de tanıtımınıza ve gösterinize denk gelmem sonucu baleye başlama kararı aldım. Bunun üzerine seçmelerinize girmiştim. Seçmelerinizden sonra kabul edilmemle bale hayatım başlamış oldu.

2. Dünya Dans Merkezinde eğitim alırken neler hissettiniz?

Dünya Dans Merkezi benim için alışkanlık haline gelen ve kendimi bütün her şeyden soyutlayabildiğim bir yerdi. Genellikle stres attım ve güzel zaman geçirdim, bunun yanında kendimi hep mutlu hissettim. Hocalarım olsun arkadaşlarım olsun bir aile gibiydi. Baleye gelmediğim zamanlarda kafamın orada kaldığı bir yer. Eğitimi bir çok yerden güzeldi ve genellikle cesaret bulduğum bir yer haline geldi.

3. Bale eğitimi yıllar içerisinde size nasıl bir katkı sağladı?

Bale aslında kendime olan güvenimin temelini attı. Sahneye çıkmak ve üstümüze binen rollerle en iyi şekilde bir oyunu sergilemek hem güven hem de cesaret veriyordu. Toplum karşısında güçlü bir şekilde durabilmemi, heyecanımı kontrol altında tutabilmemi ve aslında disiplinli olabilmemi sağladı.

4. Eğitim süresince fiziki ve özgüven değişiminiz hakkında neler
söyleyebilirsiniz?

Yapamayacağımı düşündüğüm şeylerin bile bir şekilde yapılabildiğini ve bunların aslında o kadar da korkutucu olmadığını aşıladı bale eğitimi. Bir şekilde cesaretli olup en zor hareketi bile deneyebilmenin ve denedikten sonra aslında o hareketten korkmamam gerektiğini öğretti. Bu bir bakıma normal hayatta da karşılaşılan sorumluluklarla baş edebilmemi sağladı.

5. Dünya Dans Merkezi ve Bale, Sizin yaşamınızda ne anlama geliyor?

İkisi de asla unutmak istemeyeceğim zamanlarımın ana karakterleri. Asla bağımın kopmasını istemediğim, bir şekilde hep dönebileceğim bir ev haline gelen bir yer. Hareketlerimin ve yaptıklarımın aslında temelini oluşturan bir hobi. Bu zamana kadar bana eğitim veren hocalarım olsun, tanıştığım arkadaşlarım olsun ve bana dans ederek özgürlüğü veren bir yer olarak bale ve Dünya Dans Merkezi her zaman benim için çok önemli bir yer olacak.