Mezunlarımız ile Sohbet – İrem Çulcuoğlu

Dünya Dans Merkezinden mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki hayatlarına balenin onlara kattığı disiplinli çalışma yetisi ile devam edeceklerini ve bu durumu her zaman avantaja çevirebileceklerini biliyoruz. Biz onların gelişimine bire bir şahit olduk ama birde onların ağzından dinlemeniz için mezun öğrencilerimiz ile keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Bugün başarılı birer balerin olan gururumuz öğrencilerimiz sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Sizlerle paylaşıyoruz

1. Dünya Dans Merkezinde bale eğitimine ne zaman ve nasıl başladınız?

4 yaşındayken başlayan bale hayatım 2007 yılında taşınmamız sonucu gördüğümüz bir reklamla Dünya Dans Merkezine geçiş yaparak orada 10 yıl boyunca devam etti.

2. Dünya Dans Merkezinde eğitim alırken neler hissettiniz?

Her hafta öğrendiğimiz yeni hareketler ve o hareketleri yapmaya çalışırken alnımdan akan terin beni mutlu ettiği bir eğitim almıştım. Bazı zamanlar ailemden daha çok gördüğüm insanlar sayesinde ikinci bir yuva edinmiş ve giderek büyüyen o yuvanın içinde hem kendimi geliştirmiş hemde eğlenmiştim.

3. Bale eğitimi yıllar içerisinde size nasıl bir katkı sağladı?

Bale her şeyden önce bir disiplindir. Yalnızca yapılan derslerle değil bu derslere zamanında gitmek hatta öncesinden gidip ısınma yapmak sorumluluk bilincini geliştirir. Çok küçük yaşta edindiğim bu sorumluluk benim bütün hayatıma etki etti.

4. Eğitim süresince fiziki ve özgüven değişiminiz hakkında neler
söyleyebilirsiniz?

Bale yaşantım boyunca kazandığım esnekliğin halen devam ettiğini bunun yanında bale sayesinde müzik kulağımın ve koordinasyon becerilerimin geliştiğini söyleyebilirim. Bale yapmak her ne kadar bireysel bir iş gibi görünse de aynı sahneyi paylaştığım insanlarla birbirimizi görmeden, duymadan anlaşmamız sonraki süreçte iletişim becerilerimde ve özgüvenimde çok büyük bir artışa sebep oldu.

5. Dünya Dans Merkezi ve Bale, Sizin yaşamınızda ne anlama geliyor?

Özellikle temsil dönemlerinde günde 12 saati beraber geçirdiğim ailenin, her provaya koşa koşa, sıkılmadan, büyük bir heyecanla gittiğim stüdyoların ve yalnızca bale konusunda değil her şeyimde yanımda olan, bana yol gösteren hocalarımın olduğu yerdir Dünya Dans. Çok küçük yaşta başladığım bale ise hayatım boyunca yanımda olacağını bildiğim dosttur.