Mezunlarımız ile Sohbet – Defne Akdemir

Dünya Dans Merkezinden mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki hayatlarına balenin onlara kattığı disiplinli çalışma yetisi ile devam edeceklerini ve bu durumu her zaman avantaja çevirebileceklerini biliyoruz. Biz onların gelişimine bire bir şahit olduk ama birde onların ağzından dinlemeniz için mezun öğrencilerimiz ile keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Bugün başarılı birer balerin olan gururumuz öğrencilerimiz sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Sizlerle paylaşıyoruz

1. Dünya Dans Merkezinde bale eğitimine ne zaman ve nasıl başladınız?

Bale eğitimime sekiz yaşımdayken hareketli ve enerjik bir çocuk olduğum, aynı zamanda dans etmeye ilgi duyduğum için başlamıştım.

2. Dünya Dans Merkezinde eğitim alırken neler hissettiniz?

On yıldır bale yapıyorum, bu süreç boyunca sanırım her türlü duyguyu hissettim. Danslara çalışma azminden, sahne heyecanına, güzel dostluklar kurabilmenin sevincinden, duygularımı dışa vurarak bale yapabilmenin özgürlüğüne kadar pek çok duyguyu yaşadım. Fakat sanırım en baskın olarak yaşadığım his, bale yapmaya karşı giderek artan tutkum oldu.

3. Bale eğitimi yıllar içerisinde size nasıl bir katkı sağladı?

Aldığım bale eğitiminin benim fiziksel ve duygusal gelişimim üzerinde çok olumlu etkileri olduğuna inanıyorum. Yıllarca üstelik de çok düzenli olarak uğraşılması gereken bir sanat. Bale bana kendi eksiklerimi görmeyi, onların üzerine giderek kendimi geliştirebilmeyi ve onca uğraşın ardından ortaya güzel bir şey çıkarabildiğimde kendimle gurur duymayı öğretti. Ayrıca, bale eğitimimin bana takım ruhunu ve diğer insanlarla birlikte çalışmanın güzel yanlarını öğreterek kolay uyum sağlama yeteneğimi de geliştirdiğine ve sorumluluk bilimcimi yükselttiğine inanıyorum.

4. Eğitim süresince fiziki ve özgüven değişiminiz hakkında neler
söyleyebilirsiniz?

Balenin vücudumun duruşu ve hareketlerim üzerinde çok etkili olduğuna inanıyorum. Kaslarımın gelişimine yardımcı olduğunun ve bale yapmanın bir tamamlayıcısı olan dengeli ve düzenli beslenmeyi de benimsememe yardımcı olarak sağlıklı bir gelişim göstermemi desteklediğinin farkındayım. Yıl sonu gösterilerimizde sahneye çıkıp birçok insanın karşısında emeklerimizi sergileyebilmek benim her zaman kendimle ve bale sınıfından arkadaşlarımla gurur duymamı sağlamıştır fakat asıl özgüvenimi geliştiren durum, zorlandığım hareketleri ve dansları üzerine gidip sıkı bir çalışmanın ardından yapabilir hale gelmekti. Azmin ve sabrın sağladıklarını göstermesi benim için çok değerliydi.

5. Dünya Dans Merkezi ve Bale, Sizin yaşamınızda ne anlama geliyor?

Bale yapmak benim için sadece bir hobi değil, yaşamımın ve karakterimin önemli bir parçası. Bu yüzden nerede bir klasik müzik çalsa hemen bale yapasım geliyor, gittiğim her yere baleyi de içimde taşıyorum diyebilirim. Bale eğitimimi Dünya Dans Merkezi’nde almış olduğum için gerçekten çok mutluyum.