Mezunlarımız ile Sohbet – Ceren Naz Ungan

Dünya Dans Merkezinden mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki hayatlarına balenin onlara kattığı disiplinli çalışma yetisi ile devam edeceklerini ve bu durumu her zaman avantaja çevirebileceklerini biliyoruz. Biz onların gelişimine bire bir şahit olduk ama birde onların ağzından dinlemeniz için mezun öğrencilerimiz ile keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Bugün başarılı birer balerin olan gururumuz öğrencilerimiz sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Sizlerle paylaşıyoruz

1. Dünya Dans Merkezinde bale eğitimine ne zaman ve nasıl başladınız?

Dünya Dans Merkezi’ne ilk kurulduğu sene başladım. 11 yaşında yetenek taramasına katıldım ve bu okulun seçkin eğitmenleriyle bale yapma şansına eriştim.

2. Dünya Dans Merkezinde eğitim alırken neler hissettiniz?

Arkadaşlarım okul çıkışı evlerine giderken ben de yıllar içinde ikinci evim olan Dünya Dans Merkezi’ne gittim. Her bale dersine içim pır pır ederek katıldım ve burada dans ettiğim her an mutlulukla doldum.

3. Bale eğitimi yıllar içerisinde size nasıl bir kattı sağladı?

Küçük yaşlardan itibaren okul ile beraber yürüttüğüm bu yoğun bale eğitimi bana zaman yönetiminin ne kadar önemli olduğunu öğretti. İleriki yaşlarımda, üniversite ve sonrasında iş hayatımda da çok yararlandığım çalışma disiplini sağladı. Bu anlamda her daim yaşıtlarımdan bir adım önde olduğumu hissettim.

4. Eğitim süresince fiziki ve özgüven değişiminiz hakkında neler
söyleyebilirsiniz?

Bale dersi, içinde çeşitli zorluk derecelerini barındıran ve fiziksel dayanıklılığı gerektiren bir süreç. Bu yanıyla bale büyük ölçüde insan bedenini farklı bir estetik algı çerçevesinde güçlendirir ve esnekleştirir. Mekanda beden konumlanmasını, vücut koordinasyonunu ve hareket algısını üst düzeye çıkarır. Bu bağlamda ise bale adeta bir zekâ oyunu gibidir. Son olarak, bale gösterileri, stres altında sakin kalabilmeyi sağlar ve duygu yönetimini güçlendirir. Bu tarafıyla da bale eğitimi, kendi deneyimimce, sunum ve topluluk önünde konuşma becerilerime çok büyük katkılar sağlamıştır.

5. Dünya Dans Merkezi ve Bale, Sizin yaşamınızda ne anlama geliyor?

Önceden bahsettiğim gibi, Dünya Dans Merkezi benim evim oldu. Sıcak ortamı ve alanında uzman eğitmenleriyle baleden, danstan ve hareket etmekten büyük tatmin duyduğum bir yuva. Bale benim için her zaman kendim olabildiğim ve kendimi özgürce ifade edebildiğim bir hareket hali demektir. Bu nedenle Dünya Dans Merkezinde bale yapmak benliğe dönüş demektir.