Mezunlarımız ile Sohbet – Benay Karabulut

Dünya Dans Merkezinden mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki hayatlarına balenin onlara kattığı disiplinli çalışma yetisi ile devam edeceklerini ve bu durumu her zaman avantaja çevirebileceklerini biliyoruz. Biz onların gelişimine bire bir şahit olduk ama birde onların ağzından dinlemeniz için mezun öğrencilerimiz ile keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Bugün başarılı birer balerin olan gururumuz öğrencilerimiz sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Sizlerle paylaşıyoruz

1. Dünya Dans Merkezinde bale eğitimine ne zaman ve nasıl başladınız?

3.5 yaşında ailemin yönlendirmesi ile baleye başladım. 2013 yılında bir avmde tanıtımlarını gördükten sonra deneyimli ve başarılı eğitim kadrosundan bale eğitimi alma fikri beni çok cezbetti ve Dünya Dans Merkezi’nde bale eğitimime başladım.

2. Dünya Dans Merkezinde eğitim alırken neler hissettiniz?

Ankara DOB baş dansçılarından bale eğitimi almak ve onlarla bale eğitimine uygun olarak tasarlanmış estetik bale salonlarında dans edebilmek, yıl sonu ve ara temsillerine yoğun bir efor ile aylar boyunca hazırlanmak, kostüm provaları, Ankara’nın en güzel sahnelerinde temsil yapmak şüphesiz çok gurur ve heyecan vericiydi ayrıca bana sayısız tatlı anılar kattı.

3. Bale eğitimi yıllar içerisinde size nasıl bir katkı sağladı?

Her bale dersine önceden hazırlanmak gerekir. Sıkıca yukarıda toplanmış bale topuzu, dersten önce ısınmak ardından derslere devamlılık, eve gidildiğinde ise esneme hareketlerine ve beslenme düzenine dikkat etmek ayrıca çeşitli koreografileri izlemek olmazsa olmazdır. Tüm bunlar öz disiplinimin, müzik bilgimin, estetiğe bakış açımın gelişimine büyük katkı sağladı.

4. Eğitim süresince fiziki ve özgüven değişiminiz hakkında neler
söyleyebilirsiniz?

Bale kas gelişimini ve tonusunu düzenler. Kendine has estetik bir duruş kazandırır. Ben de uzun zamandır baleyle ilgilendiğim için mutlu, sağlıklı ve şanslı hissediyorum.

5. Dünya Dans Merkezi ve Bale, Sizin yaşamınızda ne anlama geliyor?

Hafta içi yorgun okul çıkışlarında bale kursumuza gelmek, arkadaşlarımla ve değerli öğretmenlerimle dans etmek bana esneklik, enerji ve motivasyon katıyor, tüm stresimi unutturuyordu. Çok güzel arkadaşlıklar kurdum. Çok sevdiğim öğretmenlerimle kopmayacak bağlarım oluştu. Bendeki bale sevgisini ve disiplinini pekiştirdiler öyle ki üniversite sınavından önceki ve sonraki gün yıl sonu temsili için sahneye çıktım. Daha sonrasında baleye yeni başlayan minik balerinler ve baletlerin asistan öğretmeni oldum. Onları baleyle tanıştıran kişi olmak benim için eşsiz bir duyguydu. Sevgili öğretmenlerim gibi sabırlı, öğretici ve sevgi dolu olmaya çalıştım. Bale ile her yaşta ilgilenmeye devam edeceğim. Benim severek bale ile ilgilenmeme olanak sağladıkları için Dünya Dans Merkezi’ne teşekkürü borç bilirim.