Mezunlarımız ile Sohbet – Azra Aras

Dünya Dans Merkezinden mezun olan öğrencilerimizin bundan sonraki hayatlarına balenin onlara kattığı disiplinli çalışma yetisi ile devam edeceklerini ve bu durumu her zaman avantaja çevirebileceklerini biliyoruz. Biz onların gelişimine bire bir şahit olduk ama birde onların ağzından dinlemeniz için mezun öğrencilerimiz ile keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Bugün başarılı birer balerin olan gururumuz öğrencilerimiz sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Sizlerle paylaşıyoruz

1. Dünya Dans Merkezinde bale eğitimine ne zaman ve nasıl başladınız?

3 yaşındayken bir alışveriş merkezinde tanıtımları görüp hemen koşmuştum ve bale yapmak istemiştim. Henüz küçük olduğum için bir sonraki seneye başlamamın daha uygun olduğunu söylemişlerdi. 1 sene geçtikten sonra yetenek sınavlarına girince başarılı oldum ve bu sayede baleye başladım.

2. Dünya Dans Merkezinde eğitim alırken neler hissettiniz?

Henüz küçükken her sabah uyandığımda anneme baleye gidip gitmeyeceğimi sorardım. O gün bale olmadığını öğrenince çok üzülürdüm. Bütün gün okuldaki arkadaşlarıma bale anlatırdım. Hafta sonu geldiğince koşa koşa baleye giderdim ve çok mutlu olurdum.

3. Bale eğitimi yıllar içerisinde size nasıl bir katkı sağladı?

Küçük yaşlarda bana gerekli disiplini vermesiyle zaman zaman özgüven kazanmaya başladım. Biraz büyüyüp konservatuvara başlayınca Dünya Dans Merkezi’ne devam ettim. Yoğun çalışma saatleri içinde kendime çok kısıtlı zamanım kalıyordu. Arabada yemek yedikten sonra ya ödev yapardım ya da kitap okurdum. Bu sayede zamanı nasıl kullanacağımı öğrendim. Bale aynı zamanda uzun çalışmalar gerektirdiği için sabırlı olmayı öğrendim.

4. Eğitim süresince fiziki ve özgüven değişiminiz hakkında neler
söyleyebilirsiniz?

Birinin balerin olduğu genelde dik duruşundan anlaşılır. Bende zamanla esneklik ve kuvvet kazandım. Yaşıtlarım en küçük fiziksel aktivitede yorulurken ben daha fazla yapmak istedim. Bu sebeple her zaman yaşıtlarımdan bir adım ötede hissetmiş oldum.

5. Dünya Dans Merkezi ve Bale, Sizin yaşamınızda ne anlama geliyor?

4 yaşında başladığım için Oya hocam bana hem balede hem de normal hayatta yol gösteren mentörüm oldu. Profesyonelleşmek isteyince beni konservatuvara yönlendirdiler. Bu sebeple hafta içi her gün Bahri hocayla, hafta sonu ise Oya hocamla ders yapmaya başladım. Bu yüzden zamanla benim 2. evim gibi oldu. Beni her zaman desteklediler. Bu yüzden hocalarıma çok teşekkür ediyorum.