Kuğu Gölü Balesi

(Le Lac des Cygnes; Lö lak de siyn) (4 perde)

Ankara’nın en eski ve köklü Bale Kursu Dünya Dans Merkezi olarak bugüne kadar sayısız bale gösterisi ve temsili gerçekleştirdik. Pandemi döneminin son bulmasını ve Dünyaca ünlü temsilleri, değerli öğrencilerimiz ile tekrar sergilemeyi dört gözle bekliyoruz.

Dünya Dans Merkezi olarak bugüne kadar sergilediğimiz temsillerin hikayelerini sizlerle paylaşmak istedik. İlk temsil “Kuğu Gölü

Besteci: Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Koreograf: Marius Petipa

Uzak bir ülkenin prensi Siegfried (Zigfrid) evlenme çağına gelmiştir. Ama annesinin ona tanıştırdığı prenseslerin hiçbirini beğenmemektedir.

Bir gün göl kıyısına arkadaşlarıyla ava çıktığında bir beyaz kuğu (Odette) görür ve ona aşık olur. Birkaç gün sonra sarayda yapılan bir baloya kötü bir büyücü ve siyah bir kuğu olan kızı Odile de baloya gelir.

Aslında bir prenses olan beyaz kuğuya kötü büyü yaparak onu kuğu yapan bu büyücüdür ve prensin onunla değil kendi kızıyla evlenmesini istemektedir. Beyaz kuğuya yaptığı büyünün bozulabilmesi için bir prensin ona evlenme teklif etmesi gerekmektedir.

Ama eğer prens kendi kızıyla evlenecek olursa beyaz kuğu ölecektir. Ama baloda siyah kuğuyu kendi aşık olduğu beyaz kuğu sanan prens yanlışlıkla ona evlenme teklif eder. Bu da beyaz kuğunun ölmesi demektir. Prens, büyücüyle yaptığı savaş sonunda sevgisinin gücüyle Odette’nin yaşamını kurtarır.

Dünya Dans Merkezi 2020 Yeniyıl kutlaması
Dünya Dans Merkezi 2019
dünya dans merkezi bale gösterisi 2018