Fındıkkıran

Ankara’nın en eski ve köklü Bale Kursu Dünya Dans Merkezi olarak bugüne kadar sayısız bale gösterisi ve temsili gerçekleştirdik. Pandemi döneminin son bulmasını ve Dünyaca ünlü temsilleri, değerli öğrencilerimiz ile tekrar sergilemeyi dört gözle bekliyoruz.

Dünya Dans Merkezi olarak bugüne kadar sergilediğimiz temsillerin hikayelerini sizlerle paylaşmak istedik. Bugünün temsili “Fındıkkıran

Besteci: Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Koreograf: Marius Petipa

Stahlbaum ailesinin evinde noel partisi verilmektedir. Clara ve erkek kardeşi Fritz ile anne ve babaları dev noel ağacının altında dostlarıyla eğlenirler. Gizemli Vaftiz Baba Drosselmeyer çocuklar için bir çuval dolusu oyuncakla gelir. En güzel oyuncak, Clara’ya hediye edilen Fındıkkıran’dır.  Parti sona erdiğinde aile yatmaya gider ancak Clara Fındıkkıran’ı görmek için ağacın altına gelir. Kollarında Fındıkkıran ile uykuya dalar.

Gece yarısı,  Clara bir ses duyarak uyanır ve bütün oyuncakların canlanmış olduğunu görür.  Fındıkkıran komutasındaki kurşun askerler ile Fareler Kralı’nın ordusu arasında bir savaş vardır. Clara ayakkabısını çıkartır ve Fareler Kralı’nın kafasına fırlatır ve kral fare ölür. Fındıkkıran bir prense dönüşür ve Clara’yı kendi ülkesi olan Karlar Diyarı’na götürür. Karlar Ülkesi’nde Prens ve Clara, kar tanelerinin dansı ile karşılanırlar.

Daha sonra Clara, prensin eşliğinde Şekerleme Ülkesi’ne gider. Şeker ülkesinde İspanyol ,Arap,Çin ve Rus tatlıları ile çiçekler Clara ve Fındıkkıran prensi için dans ederler.Son olarak prens ile Şeker Perisi birlikte dans ederler ,onların bu dansına Clara ve diğerleride katılır.

Clara,  uyandığında kendisini oyuncak Fındıkkıran’ı ile beraber evlerinin salonundaki yılbaşı ağacının altında bulur.