BAHRİ GÜRCAN
1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı'ndan üstün başarı ile mezun oldu. Aynı yıl “Jeune Ballet de France”dan davet alarak Paris'te çalışmaya başladı. Fransa'nın birçok şehrinde temsiller verdi ve “Jeune Ballet de France” ile birlikte 4 ay Uzak Doğu turnesi yaptı. Çin, Filipin, Tayvan, Hong Kong, Tayland gibi ülkelerde dans etti. Fransa'da La Boyle Bale Festivaline davet edildi. 1993 senesinde Ankara Devlet Opera ve Balesine katıldı ve baş dansçı olarak çalışmaya başladı. Yurt dışında ve yurt içinde çok ünlü koreograflarla çalışma imkanı buldu.

Çalıştığı ünlü kareograflar:

Krzysztof Pastor
Moura Bigonzetti
Christopher Dam Boise
Moris Bejart
Valentin Yelizariev
Valery Panov
Yuri Grigorovich
Marcia Haydee
Jean Christof Blavier
Rino Pedrazzini
Robert Balogh
Andre Prokovsky

Uluslararası platformlarda ve yurt dışındaki sahnelerde ülkemizi başarı ile temsil etti. Portekiz, Hong Kong, Almanya, İngiltere, Avusturya, Fransa, Hırvatistan, Belçika, İspanya, Rusya, Çin, Filipinler, Tayvan, Tayland, Belçika, İspanya, Macaristan gibi ülkelerde gösterilerde bulundu. En son Rusya'da düzenlenen bale yarışmasında Özge Başaran ile birlikte “Grand Prix Birincilik Ödülü” aldı. Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Almanya'da dünyaca ünlü koreograf YOURI VAMOS' un veda gecesinde dans etmek üzere davet edilmiş ve ülkemizi bu önemli gecede temsil etmiştir. İki kez Rusya'da, üç kez Almanya'da, Fransa'da, Kazakistan'da Dünya Bale Yıldızları Gecesi'nde dans etti. Ayrıca YURI GRIGOROVICH'in davetiyle Krasnodar Tiyatrosu'nda Uyuyan Güzel dans etmiştir.

Dans ettiği eserler: “Korsan”, “Napoli”, “Grand pas Classic Ober” , “Uyuyan Güzel”, “Don Kişot”, “Yedi Güzeller”, “Şımarık Kız”, “Mevsimler”, “Serenad”, “Anna Karenina”, “Kamelyalı Kadın”, “La Bayadere”,“Üç Silahşörler”,“Hırçın Kız”,“Giselle”,“Cinderella”,“Fındıkkıran”, “Romeo&Juliette”, “Ferhat ile Şirin”, “Kuğu Gölü”, “Spartacus”, “Budala”, “Karmen”, “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, “Beethoven 7.Senfoni”, “Kazamirs Colours” ve bir çok modern eserde başrolde dans etmiştir. Halen Devlet Opera ve Balesinde baş dansçı olarak görevini sürdürmektedir.Copyright © 2012 Dünya Dans Merkezi • Web Tasarım: AdaNET